Faculty Committees 2020-21

Term of appointment in parentheses

Elected Representatives

ACADEMIC HONESTY APPEALS

L. Wysocki (2020-23)
C. Benedicks (2019-22)
B. Horton (2018-21)

ACADEMIC POLICY

T. McDorman, e.o.
Div. I:      K. Ansaldi (2020-22)
                E. Sorensen-Kamakian (2019-21)
Div. II:     K. Quandt (2020-22)
                D. Mong (2019-21)
Div. III:    M. Rhoades (2020-22)
                 S. Saha (2019-21)
At. Large: N. Snow (2020-22)
G. Redding, e.o.
J. Jump, e.o.
W. Novak, e.o.
B. Tucker, e.o.
J. Burnette, e.o.

CURRICULUM APPEALS

J. Jump, Registrar, e.o., chair
G. Redding, e.o.
Div. I:  K. Ansaldi                  
Div. II:  K.  Quandt              
Div. III:  M. Rhoades              

CO-CURRICULAR TRANSCRIPT

Div. I:  E. Sorensen-Kamakian               
Div. II:  D. Mong        
Div. III:  S. Saha                

BUDGET

K. Cooks, chair, e.o
S. Feller, e.o.
T. McDorman, e.o.
D. Smith, e.o.
C. Byun (2019-22)
F. Howland (2020-23)

COMMITTEE ON COMMITTEES 

T. McDorman, e.o.
A. King, e.o.
W. Turner (201-22)
S. Drury (2020-23)
P. Bost (2018-21)

FACULTY DEVELOPMENT

P. Schmitt (2018-21)
B. Wickkiser (2019-22)
N. Schmitzer-Torbert (2020-23)
T. McDorman, e.o.
W. Novak, e.o.
B. Tucker, e.o
J. Burnette, e.o.
A. King, e.o.

FACULTY SECRETARY 

S. Gelbman (2019-24)

FINANCIAL AID/ADMISSIONS

C. Westphal (2020-23)
R. Warner (2019-22)
J. Drury (2018-21)
C. Timmons, e.o.

GLCA ACADEMIC COUNCIL

J. Brown (2019-22)
A. Trott (2020-23)

GRIEVANCE COMMITTEE

C. Hughes (2020-23)
B. Horton (2020-23)
J. Abbott (2020-23)
C. Benedicks (2019-22)
D. Rogers (2019-22)
M. Pittard (2019-21)
L. Wysocki (2019-21)

VISITOR TO BOARD OF TRUSTEES

J. Drury (2019-21)

APPOINTMENTS BY COMMITTEE ON COMMITTEES

ATHLETICS

S. Thomas (2020-21)
M. Abbott (2019-21)
C. Westphal (2020-22)
J. Martin (2020-22)
J. Baer, F.A.R., e.o. (2017-22)
M. Tanney, e.o.
A. Tweedy, e.o.

COLLEGE LECTURE AND FILM 

J. Beck, e.o.             
M. Weedman (2019-21)
D. Mong (2020-22)
S. Albrecht, e.o.
S. Jones, e.o.
S. Feller, e.o.            
V. Benge, e.o.

ENVIRONMENTAL CONCERNS

E. Morton (2020-22)
D. Seltzer-Kelly (2019-21)
J. Gower (2020-22)
D. Morgan, e.o.

GENDER ISSUES

J. Cherry (2020-21)
J. Abbott (2020-22)
A. Strader (2020-21)

GRADUATE FELLOWSHIPS

N. Tompkins (2020-21)
M. Monsalve (2019-21)
S. Morillo (2020-22)
M. Wells (2019-21)
E. Freeze (2020-22)
S Albrecht, e.o.

MULTICULTURAL CONCERNS

S. Thomas (2019-21)
M. Monsalve (2020-22)
E. Poffald (2019-21)
M. Welch, e.o.
M. Bowers, e.o.
A. Weir, e.o.
S. Jones, e.o.

OFF-CAMPUS STUDY & INTERNATIONAL STUDIES

R. Warner, chair (2019-21)
P. Mikek (2019-21)
K. Quandt (2020-22)
M. Wells (2019-21)
D. Mohl (2019-21)
E. Hollander (2020-22)
E. Poffald (2019-21)
J. Hardy (2020-22)
R. Barclay, e.o.
A. Weir, e.o.

PRE-ENGINEERING

C. Westphal (2019-21)
M. McCartin-Lim (2020-22)
N. Tompkins (2019-21)

PRE-HEALTH SCIENCES

E. Sorensen-Kamakian (2019-21)
P. Burton (2020-22)
L. Wysocki (2020-22)
C. Hughes (2020-22)
P. Schmitt (2019-21)
J. Rogers, e.o.
G. Redding, e.o.

PRE-LAW

M. Carlson (2019-21)            
W. Turner (2020-22)
L. McCrary (2019-21)
S. Himsel, e.o.

SECONDARY LICENSURE PROGRAM

M. Pittard, e.o.
R. Warner (2019-21)
J. Hardy (2019-21)
J. Martin, e.o.
D. Seltzer-Kelly, e.o.
M. Welch, e.o.

TEACHING & LEARNING

H. Winters Vogel (2020-22)
E. Dunaway (2020-22)
D. Krause (2019-21)
B. Lindsay e.o.
A. Elam, e.o.
L. Westfield,e.o.
C. Benedicks, e.o.
M. Pittard, e.o.


COMMITTEES WITH MEMBERSHIP BY ADMINISTRATIVE APPOINTMENT

ASIAN STUDIES MINOR STEERING COMMITTEE

D. Blix (2020-22)
S. Saha (2020-22)
D. Rogers (2020-22)
J. Makubuya (2019-21)
S. Morillo (2020-22)
Y. Li (2018-2021)

BLACK STUDIES MINOR STEERING COMMITTEE

T. Lake
R. Warner
A. Pouille
S. Thomas

BUSINESS MINOR STEERING COMMITTEE

J. Gower (2019-21)
F. Howland (2019-21)
P. Mikek (2019-21)
J. Baer (2020-22
P. Thompson (2020-22)
Z. Koppelmann  (2020-22)     

COLLOQUIUM

D. Blix
F. Howland

COMMITTEE FOR INSTITUTIONAL IMPROVEMENT

J. Jump, chair
P. Bost (2018-21)
H. Winters Vogel (2020-23)
D. Krause (2019-22)
M. Welch, e.o.
M. Pittard, e.o.
H. Thrush, e.o.
L. Frye, e.o.
J. Klen, e.o.
C. Snellenbarger, e.o.
D. Dalenberg, e.o.

COMMUNITY ENGAGED LEARNING 

T. Lake (2020-22)
A. Szczeszak-Brewer (2020-22)
E. Wetzel (2019-21)

COORDINATOR OF WRITING ACROSS THE CURRICULUM

C. Benedicks

FACULTY ATHLETIC REP (FAR)

J. Baer (2017-22)

FACULTY DEVELOPMENT COOR.

M. Pittard (2019-21)

FACULTY LIBRARY ADVISORY

C. McKinney (2019-21)
E. Freeze (2019-21)
J. Burnette (2019-21)
J. Beck, e.o.
L. Vogler, e.o.

FACULTY PARLIAMENTARIAN

J.  Drury (2019-20)

FILM AND DIGITAL MEDIA MINOR STEERING COMMITTEE

J. Cherry
M. Abbott
D. Mohl
E. Morton
M. Weedman
A. Strader

FINE ARTS RECRUITING

J. Makubuya
D. Mong
M. Weedman
C. Timmons, e.o.
M. Abbott, e.o.

FRESHMAN SEMINAR DIRECTORS

E. Olofson (2018-21)
C. McKinney (2019-21)         

FRINGE BENEFITS 

B. Carlson (2019-21)
J. Morgan (2019-21)
F. Howland (2019-21)
J. Phipps (2020-23)
D. Maharry (2020-23)                           
C. Metz, chair
K. Cooks, e.o.
T. McDorman, e.o.

GENDER STUDIES MINOR STEERING COMMITTEE

J. Abbott
C. Benedicks
C. Geraths
C. Hughes
L. McCrary
E. Olofson
M. Rhoades
A. Szczeszak-Brewer
S. Thomas
A. Trott

GLOBAL HEALTH MINOR STEERING COMMITTEE

A. Bost (2021-23)
S. Gelbman (2021-23)
C. Hughes (2021-22)
E. Wetzel, chair (2021-23)

HISPANIC STUDIES steering committee

R. Warner
D. Rogers

HONORARY DEGREES

E. Hollander  (2020-22)
J. Abbott (2019-21)
S. Feller, e.o.
T. McDorman, e.o.
W. Novak, e.o.
B. Tucker, e.o.
J. Burnette, e.o.

INSTITUTIONAL ANIMAL CARE & USE 

N. Schmitzer-Torbert (2019-21)
M. Elrod (2019-21)
B. Carlson (2019-21)
P. Sacco (2020-22)
S. O’Dell-Keedy, DVM
L. Kidd

INSTITUTIONAL REVIEW BOARD

N. Schmitzer-Torbert (2020-22)
D. Nelson (2019-21)
M. Wells (2020-22)
T. Tanselle, MD
D. Dalenberg, e.o.
L. Vogler, e.o.

LILLY SCHOLARSHIP SELECTION 

C. McKinney (2018-21)
P. Mikek (2019-22)
J. Drury (2020-23)
E. Poffald (2020-23)
T. Lake (2020-23)
C. Byun (2018-21)

McLAIN-McTURNAN-ARNOLD RESEARCH SCHOLAR

L. Wysocki (2018-21)
J. Hartnett (2020-23)
E. Hollander (2020-22)

OFF-CAMPUS PROGRAM LIAISONS

Africa                                           J. Makubuya
Harlaxton College                     B. Royalty                         
Japan                                           A. Weir
Latin America                            D. Rogers
Newberry Library                     G. Gomez
New York Arts                           J. Cherry
Oak Ridge                                   J. Brown
Philadelphia                               F. Howland
Washington (DC) Semester     M. Wells
(American University)   

NEW FACULTY ORIENTATION

N. Schmitzer-Torbert 
M. Abbott
J. Lamberton, e.o.
A. King, e.o.

RADIATION SAFETY OFFICER

J. Brown

RETENTION PROGRAMMING

H. Thrush, e.o.
B. Horton, e.o.
J. Jump, e.o.
D. Dalenberg, e.o.
A. Delonis, e.o.
M. Elizondo, e.o.
E. Hall, e.o.
M. Welch, e.o.
G. Phillips
E. Olofson
P. Bost (2018-21)
R. Warner (2019-22)

SAFETY

K. Cooks, e.o.
J. Jump, e.o.
M. Welch, e.o.
N. Gray, e.o.
S. Ross, e.o.
T. Keedy, e.o.
J. Brown, e.o.
C. Amidon
A. Bear
M. Elrod
M. Elizondo
D. Morgan
M. Weedman
C. Metz
B. Weaver
M. Johnston
J. Amidon
A. Rhoades
A. Weir

SCIENTIFIC INTEGRITY

T. McDorman, e.o.
D. Krause (2019-21)
P. Burton (2020-22)
J. Hartnett (2020-22)

TECHNOLOGY ADVISORY

M. Carlson (2018-21)
E. Dunaway (2019-22)
M. McCartin-Lim (2020-23)
L. Vogler, e.o
B. Weaver, e.o..

UNDERGRADUATE RESEARCH CELEBRATION & IDES OF AUGUST 

L. Porter, chair (2019-22)
​B. Carlson (2018-21)
D. Mohl (2020-22)
R. Royalty (2020-23)
E. Sorensen-Kamakian (2018-21)
P. Thompson (2020-23)
J. Beck, e.o.
M. Janssen, e.o.

VISITING ARTISTS SERIES --IMPLEMENTATION

A. Bear
M. Carlson
J. Phipps, e.o.
B. Tucker, e.o.

VISITING ARTISTS – PLANNING

H. Winters Vogel
M. Weedman
S. Williams
D. Woods, e.o.
B. Tucker, e.o.
T. Handlogten, e.o.
J. Phipps, e.o.
B. Rash, e.o.

WELLNESS 

J. van der Kolk (2020-21)
E. Wetzel  (2020-22)
L. Kyle
L. Vincent
T. Herzog
S. Clark, e.o.
C. Metz, e.o.
J. Douglas, e.o.
C. Amidon, e.o.
M. Tanney, e.o.
A. Tweedy, e.o.