Academic Divisions

Division I

Division I includes the Departments of Biology, Chemistry, Mathematics and Computer Science, and Physics.

The Faculty of Division I

Kathleen Patricia Ansaldi

Anne Bost

James A Brown

Patrick Burton

Bradley E Carlson

Joshua Cole

Scott E Feller, Leave

Zachary Gates

Amanda Ingram

Dennis Krause, Sabbatical

Colin B.P McKinney

Walter Ray Pendola Novak

Esteban I. Poffald

Lon A Porter

James Gaylon Ross

Paul David Schmitt

Erika Sorensen-Kamakian

Ann Taylor (chair)

Alicen Miller Teitgen

Peter Thompson, Sabbatical

Nathan Tompkins

William J Turner

Heidi Walsh

Chad Westphal, Sabbatical

Eric J Wetzel

Laura Wysocki

Division II

Division II includes the Departments of Art, Classics, English, Modern Languages and Literatures, Music, Philosophy, Religion, Rhetoric, and Theater.

The Faculty of Division II

Jennifer Young Abbott (chair)

Michael S Abbott (chair)

Mollie Ables

Natalie Aikens

Jonathan Baer

Andrea Bear

Crystal Benedicks, Sabbatical

David S Blix

Stephen S Bowen

Matthew Carlson

Yoel Castillo Botello

James M Cherry

Bridgette Dreher

Jeffrey Paul Drury

Sara A M Drury

Eric Freeze

Rixa Freeze

Cory Paul Geraths

Gilberto Gomez

Jeffrey Dwight Gower

Jane Hardy

Jeremy Scott Hartnett

Cara Michelle Healey

Cheryl L Hughes

Andrew W Klein

Zachery W Koppelmann

David P Kubiak

Timothy Lake

Matthew Michial Lambert

L. Jill Lamberton

Yao Li

James K Makubuya

Nathaniel Armstead Marshall

Todd F McDorman, Sabbatical

Damon M Mohl

Derek C Mong

Maria Cristina Monsalve

Elizabeth Gron Morton

Derek Rory Nelson

Nadine Pence

Gary A Phillips

Adrien M Pouille

Karen Quandt

John Gregory Redding

Christopher Matthew Renk

V. Daniel Rogers

Alexis Smith

Reed Michael Spencer

Susannah Ruth Strader

Agata Szczeszak-Brewer

Adriel Trott

Brian M. Tucker, Sabbatical

Heidi Winters Vogel

Matthew Weedman

Marcus Richard Welch

Bronwen Wickkiser

Division III

Division III includes the Departments of Economics, History, Political Science, Psychology, and the Education Studies Program.

The Faculty of Division III

Charles F Blaich, Leave

Preston R Bost

Joyce Burnette (chair)

Chonghyun Christie Byun

Eric Paul Dunaway

Jack L Foos

Shamira Gelbman, Sabbatical

Karen L Gunther

Perry Edward Hensley

Gregory D Hess

Scott David Himsel

Ethan J Hollander

Robert S Horton

Frank M Howland

Theodore Masthay

Lorraine Krall McCrary

Peter Mikek

Stephen R Morillo

Eric Olofson

Michele Pittard, Sabbatical

Ann-Michelle K Rhoades

Robert Royalty

Sujata Saha

Neil Schmitzer-Torbert

Deborah Seltzer-Kelly

Sabrina Thomas

Richard Warner

Matthew Sherman Wells